Segment Wydobycie
Więcej informacji w sekcji „Segment Wydobycie”
Segment Rafineria
Więcej informacji w sekcji „Segment Rafineria”
Segment Petrochemia
Więcej informacji w sekcji „Segment Petrochemia”
Segment Gaz
Więcej informacji w sekcji „Segment Gaz”
Segment Detal
Więcej informacji w sekcji „Segment Detal”
Segment Energetyka
Więcej informacji w sekcji „Segment Energetyka”
Nowy segment – Gaz
ponad 3,2 mld m3 pojemności magazynów gazu ziemnego
ponad 200 tys. km sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego (wraz z przyłączami)
ponad 11,3 mld m3 dystrybucji gazu ziemnego
Ostatnie 5 lat to okres dynamicznego rozwoju Grupy ORLEN. Wdrożone projekty inwestycyjne, a przede wszystkim sfinalizowane procesy M&A z Grupą Energą, Grupą LOTOS i PGNiG uczyniły z niej największą firmę paliwowo-energetyczną w Europie Środkowej. Skala oraz ilość zrealizowanych transakcji jest bezprecedensowa. Wszystkie efekty synergii i korzyści uwalniane w wyniku przejęć dokonanych w ubiegłym roku mogą do 2032 roku przekroczyć 20 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż kwota szacowana przed sfinalizowaniem tych fuzji. W wyniku konsekwentnie prowadzonych działań stworzono silny podmiot o zdywersyfikowanych źródłach przychodów.
Grupa ORLEN jest liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Połączenie z wiodącymi polskimi spółkami energetycznymi daje jej siłę, aby budować lepszą, zrównoważoną przyszłość dla kolejnych pokoleń. Strategia Grupy ORLEN do 2030 roku to odpowiedź na aktualne wyzwania dla regionu, gwarantująca rozwój i bezpieczeństwo.
Grupa ORLEN zainwestuje do 2030 roku łącznie około 320 mld PLN, z czego około 120 mld PLN w zielone inwestycje.
Rozwój Grupy ORLEN będzie wspierał gospodarkę obiegu zamkniętego i opierał się na zasobach odnawialnych. Będzie efektywnie wykorzystywać nowe technologie by dostarczać czystą, tanią i powszechnie dostępną energię dla 150 milionów potencjalnych klientów, na wszystkich rynkach regionu, na których Grupa ORLEN jest obecna.
Inwestycje oraz przejęcia wymagają dużych nakładów finansowych. W 2022 roku Grupa ORLEN zrealizowała nakłady inwestycyjne na poziomie 19 728 mln PLN, tj. o 9 838 mln PLN (o 99,5%) powyżej wykonania z 2021 roku. Niespełna 26% nakładów przeznaczono na segment Petrochemii, 22% na segment Rafinerii, 22% Energetyki, 11% na Wydobycie, 9% Gaz oraz 7% na Detal. Informacje na temat największych zadań inwestycyjnych zrealizowanych w 2021 są dostępne w sekcji „Realizacja zamierzeń inwestycyjnych”.
Po połączeniu z Grupą LOTOS i PGNiG znacząco wzrosła skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych. To przekłada się na wymierne korzyści dla pracowników, którzy uzyskali nowe możliwości rozwoju zawodowego.
Silny koncern znacznie mocniej będzie mógł zaangażować się w działania społeczne, kulturalne i sportowe w regionach swojej działalności. Dzięki skoordynowanej polityce CSR i sponsoringowej, lokalne społeczności będą mogły liczyć na większe i bardziej kompleksowe wsparcie. Oznacza to znaczące wzmocnienie kapitału społecznego.
Dzięki realizowanym inwestycjom w zero i niskoemisyjne źródła energii Grupa ORLEN ogranicza wpływ swojej działalności na środowisko i klimat, co poza wpływem na kapitał naturalny, jest odpowiedzią na zmiany w unijnym otoczeniu prawnym.
Raport możesz również pobrać w formacie PDF