System organizacji oraz zarządzania Grupą ustalony jest w oparciu o wydzielone segmenty operacyjne. Podział na segmenty operacyjne dokonywany jest na bazie czynników uwzględniających m.in. rodzaj oferowanych produktów i usług, charakterystykę procesu produkcji, rodzaj klientów oraz inne podobieństwa ekonomiczne. Grupa nie dokonuje łączenia segmentów operacyjnych na cele sprawozdawcze, w związku z czym każdy z segmentów operacyjnych jest wykazywany osobno.
Oceny wyników finansowych segmentów operacyjnych i decyzje o przydziale zasobów dokonywane są głównie na bazie EBITDA. Wskaźnik EBITDA jest jedną z miar efektywności prowadzonej działalności, która nie jest zdefiniowana w MSSF. Grupa ORLEN definiuje wskaźnik EBITDA jako zysk/(strata) netto za dany okres sprawozdawczy przed uwzględnieniem wpływu podatku dochodowego, efektów działalności finansowej oraz kosztów amortyzacji.
Przychody z transakcji z podmiotami zewnętrznymi i transakcje między segmentami realizowane są na warunkach rynkowych.
Grupa zaprezentowała w 2022 roku całą wartość tymczasowego zysku na okazyjnym nabyciu powstałego z połączenia z Grupą LOTOS i Grupą PGNiG w ramach segmentu Funkcje Korporacyjne, ponieważ jest to zdarzenie jednorazowe, które nie wpływa na podejmowane w ramach Grupy decyzje o sposobie alokowania zasobów oraz ocenę wyników działalności poszczególnych segmentów operacyjnych. W związku z połączeniem z PGNiG, Grupa wyodrębniła nowy segment Gaz, który obejmuje głównie sprzedaż gazu ziemnego importowanego, wydobywanego ze złóż oraz zakupionego na giełdach gazu, dystrybucję gazu ziemnego siecią dystrybucyjną do odbiorców indywidualnych, przemysłowych i hurtowych, jak również eksploatację, remonty i rozbudowę sieci dystrybucyjnej.