Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych
Zmiana stanu zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych
Wartość księgowa zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych na dzień 31 grudnia 2022 roku i 31 grudnia 2021 roku jest równa wartości bieżącej.
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych w podziale na pracowników aktywnych i emerytów
Średni ważony okres obowiązywania zobowiązania dla świadczeń po okresie zatrudnienia w 2022 roku i w 2021 roku wyniósł odpowiednio: Polska 10 oraz 8 lat, Czechy 8 oraz 9 lat i Litwa, Łotwa, Estonia 9 oraz 10 lat.
W 2022 roku wartość rezerwy na świadczenia pracownicze zmieniła się w efekcie aktualizacji założeń, w głównej mierze w zakresie stopy dyskonta i przewidywanej inflacji oraz zmiany wskaźnika planowanego wzrostu wynagrodzeń. Rezerwa na świadczenia pracownicze oszacowana na bazie założeń z roku 2021 byłaby wyższa o 117 mln PLN.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa przyjęła następujące założenia aktuarialne, które miały wpływ na wysokość rezerw aktuarialnych dla podmiotów polskich: stopa dyskonta: 6,7%, wskaźnik wzrostu wynagrodzeń: 10% w roku 2023, 4,9% w roku 2024 oraz 2% w latach kolejnych. Dla podmiotów zagranicznych główny wpływ miała wysokość stóp dyskonta od 3,7% do 4,7%.
Grupa realizuje płatności świadczeń pracowniczych z bieżących środków. W ramach świadczeń pracowniczych w Grupie występują również dodatkowe programy określonych składek, gdzie obowiązek jest spełniony przez odprowadzanie składek do wyodrębnionych funduszów (Pracowniczy Program Emerytalny oraz Pracowniczy Program Kapitałowy). Koszty z tego tytułu prezentowane są w pozycji Świadczenia pracownicze.
Analiza wrażliwości na zmiany założeń aktuarialnych
Stopa dyskonta, wskaźnik rotacji pracowniczej oraz planowane wzrosty wynagrodzeń są kluczowymi założeniami używanymi w modelu aktuarialnym. Wybór stopy dyskonta jest w głównej mierze podyktowany aktualną sytuacją na rynku obligacji Skarbu Państwa, natomiast wybór planowanych wzrostów wynagrodzeń jest odzwierciedleniem strategii Grupy w zakresie kształtowania polityki płacowej w przyszłości. Dodatkowo analizie poddano wpływ zmiany wskaźników rotacji pracowniczej, które również istotnie wpływają na saldo rezerw na świadczenia pracownicze, ale zależą od historycznej rotacji pracowników Grupy. W ramach analizy zastosowano dla tych założeń odchylenia rzędu +/- 0,5 p.p.
Raport możesz również pobrać w formacie PDF