Grupa ORLEN określa stopy dyskonta indywidualne dla każdego zdefiniowanego ośrodka wypracowującego środki pieniężne (Cash Generating Unit CGU) wykorzystując tzw. model CAPM – Capital Asset Pricing Model. Dla każdego CGU na dzień przeprowadzenia testów na utratę wartości, tj. na 31 grudnia 2022 roku zostały uwzględnione ryzyka rynkowe specyficzne dla kraju i segmentu działalności, tak by odzwierciedlić bieżącą na dzień bilansowy rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko wiążące się z daną grupą aktywów odpowiadającą zwrotowi, jakiego wymagaliby inwestorzy podejmując decyzje o inwestycji, która generowałaby przepływy pieniężne w wysokości, terminach i rodzaju ryzyka odpowiadające przepływom, jakie Grupa oczekuje uzyskać z danego CGU.
W ramach przeprowadzanych testów na utratę wartości na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa ORLEN zastosowała zmienne stopy dyskonta uwzględniające przewidywane zmiany oprocentowania 10-letnich obligacji rządowych dla krajów objętych analizą.
Podejście to ma na celu odzwierciedlenie przewidywanego w kolejnych latach obniżenia poziomu stopy wolnej od ryzyka, wynikającego m.in. z prognoz spadku wskaźnika inflacji.
Oszacowane przez Grupę ORLEN główne stopy dyskonta po opodatkowaniu na dzień 31 grudnia 2022 roku w latach 2023-2028 kształtowały się następująco (dla kolejnych lat zastosowano stałą stopę dyskonta obliczoną dla roku 2028):