Szczegóły dotyczące organizacji
Spółki Grupy ORLEN prowadzą działalność:
Szczegóły dotyczące organizacji
Spółki Grupy ORLEN prowadzą działalność:
Dla celów zarządczych działalność Grupy ORLEN została podzielona na 6 segmentów operacyjnych:
Obszar Funkcji Korporacyjnych obejmuje działalność związaną z zarządzaniem, administracją oraz pozostałą działalność nieprzypisaną do wyodrębnionych segmentów operacyjnych.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Skarb Państwa był właścicielem 49,9% akcji Jednostki Dominującej Grupy ORLEN – ORLEN.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku w skład Grupy ORLEN wchodziło 181 spółek, Jednostka Dominująca i 180 spółek, nad którymi ORLEN ma kontrolę.
Szczegółowe informacje o powiązaniach organizacyjnych i kapitałowych Jednostki Dominującej z podmiotami Grupy ORLEN oraz metody konsolidacji zostały przedstawione w pkt 7.1. Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego za 2022 rok.
Alokacja Jednostki Dominującej i Spółek Grupy ORLEN do segmentów operacyjnych i funkcji korporacyjnych na dzień 31 grudnia 2022 roku.
ORLEN jako Jednostka Dominująca Grupy jest podmiotem wielosegmentowym, odpowiednio alokowanym do wszystkich segmentów operacyjnych i funkcji korporacyjnych.
Zgodnie ze zaktualizowaną w lutym 2023 roku Strategią Grupy ORLEN kluczowym celem rozszerzonej Grupy ORLEN jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową. Dynamiczny rozwój i inwestycje Grupy ORLEN będą napędzać polską gospodarkę, modernizując branżę energetyczną i paliwową, oraz pozytywnie wpływać na tworzenie nowych miejsc pracy. Projekty realizowane w ramach strategii będą również skuteczną odpowiedzią na globalne trendy i wyzwania, głównie związane z bezpieczeństwem energetycznym i zmianami klimatu. Realizacja strategii ORLEN2030 przybliża Grupę ORLEN do osiągnięcia długofalowego celu, jakim jest neutralność emisyjna do 2050 roku. W efekcie realizacji strategii ORLEN2030 Koncern stanie się wiodącym w regionie graczem multienergetycznym z silnym portfelem aktywów.
Skuteczny rozwój Grupy ORLEN nie jest możliwy bez zachowania pełnej efektywności operacyjnej i kosztowej. Grupa ORLEN nieustannie podejmuje działania usprawniające procesy zarządcze optymalizujące model działania oraz konsolidujące posiadane aktywa. Efektem tej strategii jest konsekwentne wzmacnianie pozycji na rynkach macierzystych oraz stała ekspansja produktowa i geograficzna.
W celu zapewnienia skutecznego zarządzania w Grupie ORLEN wdrożone zostały zasady zarządzania holdingowego, tj. rozwiązania zmierzające do realizacji wspólnych celów spółek tworzących Grupę ORLEN, które są definiowane przez Jednostkę Dominującą. Podstawę wdrożenia przedmiotowego rozwiązania stanowi Konstytucja Grupy Kapitałowej ORLEN, która zapewnia ujednolicenie zasad przekazywania informacji, skuteczny monitoring kluczowych decyzji biznesowych, a także ujednolicenie standardów organizacyjnych. Określone zostały w niej również podstawy prawne tworzenia spójnej strategii w ramach Grupy ORLEN. Skuteczny nadzór korporacyjny ORLEN nad spółkami Grupy ORLEN wynika ze stałej, opartej o jednolite standardy, kontroli nad działalnością operacyjną spółek, jak również nadzoru finansowego i formalnoprawnego.
Do najważniejszych zmian w strukturze organizacyjnej i zasadach zarządzania ORLEN w trakcie 2022 roku należą:
Oddziałów Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN Spółka Akcyjna: Oddział Centralny Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie, Oddział PGNiG w Sanoku, Oddział PGNiG w Zielonej Górze, Oddział PGNiG w Odolanowie, Oddział Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG w Warszawie, Oddział Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego PGNiG w Krakowie, Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie, Oddział Obrotu Hurtowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie, Oddział pod firmą „Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział Operatorski w Pakistanie”, Oddział pod firmą „Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Ras al-Chajmie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.
Zespołów Oddziałów Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie, obejmujących Oddział Centralny Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie oraz oddziały: PGNiG w Sanoku, PGNiG w Zielonej Górze, PGNiG w Odolanowie, Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG w Warszawie, Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego PGNiG w Krakowie, Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie, Obrotu Hurtowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie.
Zmiany w strukturze Grupy ORLEN po zakończeniu okresu sprawozdawczego:
Obszary odpowiedzialności Członków Zarządu ORLEN na dzień 31 grudnia 2022 roku.
* Bezpośredni nadzór nad kontrolą finansową sprawuje Prezes Zarządu Dyrektor Generalny na podstawie Uchwały Zarządu w sprawie ustalenia wewnętrznego podziału kompetencji pomiędzy Członkami Zarządu oraz zastępstwa Członków Zarządu.
W pozostałych spółkach Grupy ORLEN w trakcie 2022 roku nie wystąpiły istotne zmiany w organizacji i zasadach zarządzania. Aktualne struktury organizacyjne spółek Grupy ORLEN oraz ich władze statutowe są zamieszczone w witrynie internetowej ORLEN.
Raport możesz również pobrać w formacie PDF